Album Of The Year nominees Gang Of Youths and A.B. Original, Best Female Artist nominee Jessica Mauboy and Song Of The Year nominees Peking Duk and Pnau will all take the stage in Sydney this month for the 2017 ARIA Awards.

Taking place Tuesday, November 28th, at The Star Event Centre in Sydney, the aforementioned are just the first round of performers to be announced. In past year’s the Awards have seen the likes of Ed Sheeran, One Direction and Alicia Keys among the internationals to perform.

This year’s ARIA nominations see Sydney five-piece Gang Of Youths lead the pack with eight nods, just beating out Paul Kelly who scored seven nominations.

Meanwhile, A.B Original, Amy Shark, Illy, and Jessica Mauboy have all had massive years, each up for six awards.

Watch Gang of Youths’ clip for ‘The Deepest Sighs, the Frankest Shadows’

Apple Music Album Of The Year
A.B. Original for  “Reclaim Australia” (Golden Era Records/Universal Music Australia)
Amy Shark for “Night Thinker” (Wonderlick Recording Company)
Gang Of Youths for “Go Farther In Lightness” (Mosy Recordings/Sony Music Australia)
Illy for “Two Degrees” (ONETWO/Warner Music Australia)
Paul Kelly for “Life Is Fine” (EMI)

Best Male Artist
D.D Dumbo for “Utopia Defeated” (Liberation Music)
Dan Sultan for “Killer” (Liberation Music)
Illy for “Two Degrees” (ONETWO/Warner Music Australia)
Paul Kelly for “Life Is Fine” (EMI)
Vance Joy for “Lay It On Me” (Liberation Music)

Best Female Artist
Amy Shark for “Night Thinker” (Wonderlick Recording Company)
Jessica Mauboy “The Secret Daughter (Songs from the Original TV Series” (Sony Music Australia
Julia Jacklin “Don’t Let The Kids Win” (Liberation Music)
Meg Mac “Low Blows” (littleBIGMAN Records/EMI)
Sia ‘The Greatest feat. Kendrick Lamar’ (Inertia Music)

Best Dance Release
Dom Dolla & Torren Foot for ‘Be Randy’ (Club Sweat/Xelon)
Jagwar Ma for “Every Now & Then” (Future Classic)
Peking Duk for ‘Stranger (feat. Elliphant)’ (Sony Music)
Pnau for ‘Chameleon’ (etcetc Music)
The Kite String Tangle for “The Kite String Tangle” (Warner Music Australia/ Exist Recordings)

Best Group
A.B Original for “Reclaim Australia” (Golden Era Records/Universal Music Australia)
Gang Of Youths for “Go Farther In Lightness” (Mosy Records/Sony Music Australia)
King Gizzard & The Lizard Wizard for “Flying Microtonal Banana” (Flightless Records/Remote Control Records)
Nick Cave & The Bad Seeds for “Skeleton Tree” (Bad Seed Ltd/Kobalt Music Australia)
Peking Duk for “Stranger (feat. Elliphant)” (Sony Music Australia)

Breakthrough Artist
A.B Original for “Reclaim Australia” (Golden Era Records/Universal Music Australia)
Amy Shark for “Night Thinker” (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis for “Waves” (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Tash Sultana for “Notion” (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)
Tkay Maidza for “TKAY” (Dew Process)

Best Pop Release
Amy Shark for “Night Thinker” (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis for “Waves” (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy for “Fallin’’ (Sony Music Australia)
Sia for “The Greatest (feat. Kendrick Lamar)” (Sony Music Australia)
Vera Blue for “Perennial” (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Urban Album
A.B Original for “Reclaim Australia” (Golden Era Records/Universal Music Australia)
Illy for “Two Degrees” (ONETWO/Warner Music Australia)
REMI for “Divas & Demons” (House of Beige/UNFD)
Thundamentals for “Everyone We Know” (High Depth/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Tkay Maidza for “TKAY” (Dew Process)

Best Independent Release
A.B Original for “Reclaim Australia” (Golden Era Records/Universal Music Australia)
Dan Sultan for “Killer” (Liberation Music)
Sia for “The Greatest (feat. Kendrick Lamar)” (Inertia Music)
Tash Sultana for “Notion” (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)
Vance Joy for “Lay It On Me” (Liberation Music)

Best Rock Album
Dan Sultan for “Killer” (Liberation Music)
Dune Rats for “The Kids Will Know It’s Bullshit” (Ratbag Records)
Gang Of Youths for “Go Farther In Lightness” (Mosy Recordings/Sony Music Australia)
Polish Club for “Alrighty Alrighty” (Double Double/Island Records Australia/Universal Music Australia)
The Preatures for “Girlhood” (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Adult Contemporary Album
Bernard Fanning for “Brutal Dawn” (Dew Process)
D.D Dumbo for “Utopia Defeated” (Liberation Music)
Nick Cave & The Bad Seeds for “Skeleton Tree” (Bad Seed Ltd/Kobalt Music Recordings)
Paul Kelly for “Life Is Fine” (EMI)
Pete Murray for “Camacho” (Sony Music Australia)

Best Country Album
Kasey Chambers for “Dragonfly” (Essence Music/Warner Music Australia)
Lee Kernaghan for “The 25th Anniversary Album” (ABC Music/Universal)
O’Shea for “61-615” (Sony Music Australia)
Shane Nicholson for “Love And Blood” (Lost Highway Australia/Universal Music Australia)
The McClymonts for “Endless” (Island Records Australia/Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Airbourne for “Breaking Outta Hell” (Spinefarm Records/Caroline Australia)
Frenzal Rhomb for “Hi-Vis High Tea” (Caroline Australia)
King Gizzard & The Lizard Wizard for “Murder Of The Universe” (FLIGHTLESS/Inertia)
Northlane for “Mesmer” (UNFD/Warner Music Australia)
Sleepmakeswaves for “Made of Breath Only” (Bird’s Robe Records/MGM)

Best Blues & Roots Album
All Our Exes Live In Texas for “When We Fall” (ABC Music/Universal Music)
Archie Roach for “Let Love Rule” (Liberation Music)
Busby Marou for “Postcards From The Shell House” (Warner Music Australia)
Paul Kelly & Charlie Owen for “Death’s Dateless Night” (Gawdaggie/Universal Music Australia)
Tash Sultana for “Notion” (Lonely Lands Records/Sony Music)

Best Children’s Album
Jimmy Barnes for “Och Aye the G’Nu!” (ABC Music/Universal)
Lah-Lah for “Having Fun!” (Sony Music)
Peter Combe for “Live It Up” (Peter Combe Music/Planet)
The Idea of North, Lior & Elena Kats-Chernin for “A Piece of Quiet [The Hush Collection, Vol 16]” (ABC Music/Universal)
The Wiggles for “The Wiggles Duets” (ABC Music/Universal)

PUBLIC VOTED AWARDS

Best Video
Amy Shark for ‘Drive You Mad (Wonderlick Recording Company)
Bliss N Eso for ‘Moments (feat. Gavin James)’ (Illusive)
Client Liaison for ‘A Foreign Affair’ (Dot Dash Recordings/Remote Control Records)
Client Liaison for ‘Off White Limousine’ (Dot Dash Recordings/Remote Control Records)
Dean Lewis for ‘Waves’ (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Gang Of Youths for ‘The Deepest Sighs, the Frankest Shadows’ (Mosy Recordings/Sony Music)
Illy for ‘You Say When (feat. Marko Penn)’ (ONETWO/Warner Music Australia)
Jessica Mauboy for ‘Fallin’’ (Sony Music Australia)
Kirin J Callinan for ‘S.A.D’ (EMI)
Sia for ‘The Greatest (feat. Kendrick Lamar)’ (Inertia Music)

Best Australian Live Act
Client Liaison (Dot Dash Recordings/Remote Control Records)
Flume (Future Classic)
Gang Of Youths (Mosy Recordings/Sony Music)
Illy (ONETWO/Warner Music Australia)
Jessica Mauboy (Sony Music)
King Gizzard & The Lizard Wizard (FLIGHTLESS/Inertia)
Nick Cave & The Bad Seeds (Bad Seed Ltd / Kobalt Music Recordings)
Peking Duk (Sony Music)
Tash Sultana (Lonely Lands Records/Sony Music)
Violent Soho (I OH YOU)

Apple Music Song Of The Year
Amy Shark for ‘Adore’ (Wonderlick Recording Company)
Bliss N Eso for ‘Moments (feat. Gavin James)’ (Illusive)
Dean Lewis for ‘Waves’ (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian for ‘Set In Stone’ (Sony Music Australia)
Illy for ‘Catch 22 (feat. Anne-Marie)’ (ONETWO/Warner Music Australia)
Jessica Mauboy for “Fallin” (Sony Music Australia)
Peking Duk for ‘Stranger (feat. Elliphant)’ (Sony Music Australia)
Pnau for ‘Chameleon’ (etc etc Music)
Sia for ‘The Greatest (feat. Kendrick Lamar)’ (Inertia Music)
Starley for ‘Call On Me (Ryan Riback Remix)’ (Tinted Records/Universal)

Best International Artist
Adele for “25” (XL Recordings/Inertia)
Bruno Mars for “24K Magic” (Atlantic Records/Warner Music)
Ed Sheeran for “÷” and “Loose Change” (Warner Music)
Harry Styles for self-titled album “Harry Styles” (Columbia/Sony Music Australia)
Kendrick Lamar for “DAMN” and “Untitled Unmastered” (Interscope/Universal Music Australia)
Lorde for “Melodrama” (Universal Music International/Universal Music Australia)
Metallica for “Hardwired…To Self-Destruct” (Virgin/EMI )
Shawn Mendes for “Illuminate” (Island Records/Universal Music Australia)
The Rolling Stones for “Blue & Lonesome” (Polydor Records/Universal Music Australia)
The Weeknd for “Starboy” (Universal Music International/Universal Music Australia)

Music Teacher of the Year
Julie Layt (Cresent Lagoon State School, Rockhampton QLD 4700)
Stephen Mcewan (Bellarine Secondary College, Drysdale VIC 3200)
Renee McCarthy (Woodcroft College, Morphett Vale SA 5162)
Alex Manton (Asquith Girls High School, Asquith NSW 2077)

Outstanding Digital Service
Apple Music
Bandcamp
iTunes
Spotify
YouTube

2017 ARTISAN AWARDS | NOMINATED ARTISTS

Producer Of The Year

WINNER: GANG OF YOUTHS AND ADRIAN BREAKSPEAR FOR GANG OF YOUTHS “GO FARTHER IN LIGHTNESS” (MOSY RECORDINGS/SONY MUSIC)

Daniel Rankine for A.B. Original “Reclaim Australia” (Golden Era Records/UMA)
Tom Iansek for Big Scary “Animal” (Pieater/Inertia)
Oliver Hugh Perry and  Fabian Prynn for D.D Dumbo “Utopia Defeated” (Liberation Music)
Gang Of Youths and Adrian Breakspear for Gang Of Youths “Go Farther In Lightness” (Mosy Recordings/Sony Music)
Paul Kelly and Steven Schram for Paul Kelly “Life Is Fine” (EMI)

Engineer Of The Year

WINNER:  STEVEN SCHRAM FOR PAUL KELLY ”LIFE IS FINE” (EMI)

Oliver Hugh Perry & Fabian Prynn for D.D Dumbo  “Utopia Defeated” (Liberation Music)
John Castle for Dean Lewis “Lose My Mind” (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Adrian Breakspear for Gang Of Youths “Go Farther In Lightness” (Mosy Recordings/Sony Music)
Bob Scott for Kate Miller-Heidke & Sydney Symphony Orchestra “Live at the Sydney Opera House” (ABC Music/Universal Music)
Steven Schram for Paul Kelly ”Life Is Fine” (EMI)

Best Cover Art

WINNER: PETER SALMON-LOMAS FOR PAUL KELLY “LIFE IS FINE” (EMI)

Lee McConnell for Dune Rats “The Kids Will Know It’s Bullshit” (Ratbag Records)
Nathan Cahyadi for Gang Of Youths ”Go Farther In Lightness” (Mosy Recordings/Sony Music)
Nick McKinlay for Julia Jacklin “Don’t Let The Kids Win” (Liberation Music)
Mitchell Storck for Midnight Oil “The Overflow Tank” (Sony Music)
Peter Salmon-Lomas for Paul Kelly “Life Is Fine” (EMI)

2017 FINE ARTS AWARDS | NOMINATED ARTISTS

Best Classical Album

WINNER: SLAVA GRIGORYAN “BACH: CELLO SUITES VOLUME I” (ABC CLASSICS/UNIVERSAL MUSIC)

Grigoryan Brothers “Songs Without Words” (ABC Classics/Universal Music)
Jayson Gillham, Melbourne Symphony Orchestra & Benjamin Northey  “Medtner: Piano Concerto No. 1 | Rachmaninoff: Piano Concerto No. 2” (ABC Classics/Universal Music)
Kate Miller-Heidke & Sydney Symphony Orchestra “Live at the Sydney Opera House” (ABC Music/Universal Music)
Slava Grigoryan “Bach: Cello Suites Volume I” (ABC Classics/Universal Music)
Tamara-Anna Cislowska “Elena Kats-Chernin: Unsent Love Letters – Meditations on Erik Satie” (ABC Classics/Universal Music)

Best Jazz Album

WINNER: JAMES MORRISON, BBC CONCERT ORCHESTRA, KEITH LOCKHART, HARRY MORRISON & WILLIAM MORRISON “THE GREAT AMERICAN SONGBOOK” (ABC JAZZ/UNIVERSAL MUSIC)

Australian Art Orchestra “Water Pushes Sand” Jazzhead (Head Records)
James Morrison & James Morrison Academy Jazz Orchestra “James Morrison With His Academy Jazz Orchestra” (ABC Jazz/Universal Music)
James Morrison, BBC Concert Orchestra, Keith Lockhart, Harry Morrison & William Morrison “The Great American Songbook” (ABC Jazz/Universal Music)
King Gizzard & The Lizard Wizard ”Sketches Of Brunswick East” (FLIGHTLESS/Inertia)
The Vampires “The Vampires meet Lionel Loueke” (Earshift/Planet)

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album

WINNER: NIGEL WESTLAKE & SYDNEY SYMPHONY ORCHESTRA, WITH JOSEPH TAWADROS, SLAVA GRIGORYAN & LIOR “ALI’S WEDDING” (ABC CLASSICS/UNIVERSAL MUSIC)

Australian Cast Recording feat. David Campbell “Dream Lover” (Sony Music)
Cezary Skubiszewski “Red Dog: True Blue OST” (Decca Records/Universal Music)
Jessica Mauboy “The Secret Daughter (Songs from the Original TV Series)” (Sony Music)
Nigel Westlake & Sydney Symphony Orchestra, with Joseph Tawadros, Slava Grigoryan & Lior “Ali’s Wedding” (ABC Classics/Universal Music)
Richard Tognetti & Australian Chamber Orchestra “Mountain” (ABC Classics/Universal Music)

Best World Music Album

WINNER: KATIE NOONAN AND KARIN SCHAUPP “SONGS OF THE LATIN SKIES” (KIN MUSIC/UNIVERSAL MUSIC)

Joseph Tawadros “Live at Abbey Road” (Independent/Planet)
Katie Noonan and Karin Schaupp “Songs of the Latin Skies” (KIN Music/Universal Music)
Melbourne Ska Orchestra “Saturn Return” (ABC Music/Universal Music)
Slava Grigoryan & Australian String Quartet “Migration” (ABC Classics/Universal Music)
Xylouris White “Black Peak” (Caroline Australia)

BEST COMEDY RELEASE | NOMINATED ARTISTS

WINNER: JOHN CLARKE “CLARKE’S CLASSICS” (ABC CLASSICS/UNIVERSAL MUSIC)

Arj Barker “Get In My Head” (Universal Pictures Australasia/Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Buddy Goode “More Rubbish” (ABC Music/Universal Music)
John Clarke “Clarke’s Classics” (ABC Classics/Universal Music)
Kitty Flanagan ”Seriously?” (Universal Pictures Australasia/Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Rhys Nicholson “Rhys Nicholson Live at The Eternity Playhouse” (Century Entertainment)